Неволно изпускане на урина

Неволното изпускане на урина и неспособността на женските кучета да контролират уринирането, се нарича инконтиненция. Това състояние може да се появи както при млади, така и при по-възрастни животни, но е най-често срещано при по-възрастни и кастрирани женски кучета.

Инконтиненцията не е болест сама по себе си, а симптом, свързан с различни причини.

Най-честата причина е хормонална недостатъчност.

Този проблем има различни решения и тъй като е необходимо продължително лечение, най-добрият избор са природните средства и хомеопатия. Често дори само с тях състоянието може да се стабилизира трайно.

***

Как да се справим с хормоналната недостатъчност?

Pulsatilla 30 CH – по 3-5 гранули се прилагат перорално веднъж дневно или се разтварят в купата с вода.

и

Масло от вечерна иглика – в търговската мрежа има изобилие от продукти, които съдържат това масло, но не всички действат еднакво добре, затова пробвайте с различни марки, ако резултатът е незадоволителен. За средните и едри породи прилагайте по 1-2 капсули от 500 mg/дневно, а за дребните породи потърсете течна форма и прилагайте по 0,5 до 2,0 ml/дневно.

***

Етиология, понякога тя е доста комплексна:

– Хормонална недостатъчност (естроген-зависима инконтиненция): това е най-честата причина за инконтиненция при кастрирани женски кучета. След кастрацията нивата на естрогените спадат, което може да отслаби мускулатурата на уретралния сфинктер и да затрудни задържането на урина.

– Неврологични нарушения: увреждане на нервите, свързани с контрола на пикочния мехур, може да доведе до инконтиненция. Тези нарушения могат да бъдат резултат от травма, тумори, дегенеративни заболявания на гръбначния стълб или инфекции.

– Анатомични аномалии: някои кучета могат да се родят с вродени дефекти на уринарния тракт, като ектопични уретери (уретерите са извън нормалното си място), които водят до хронично изпускане на урина.

– Инфекции на пикочните пътища: възпалението и инфекциите на пикочните пътища могат да дразнят пикочния мехур и да причинят неволно изпускане на урина. Това състояние обикновено е временно и се лекува.

– Мускулна слабост: с напредването на възрастта мускулите, които контролират задържането на урината, могат да отслабнат, което води до изпускане на урина при физическо натоварване или дори при почивка.

– Тумори или полипи: доброкачествени или злокачествени образувания в пикочния мехур или уретрата могат да предизвикат дисфункция на пикочния мехур и неволно уриниране.

– Пиометра: макар пиометрата да не е основна причина за инконтиненция, тя може да доведе до възпаление на пикочните пътища и симптоми на изпускане на урина при болните кучета.

д-р Невена Микова

10.10.2024

град София