Уролитиазата е често срещано при котки състояние. Характеризира се с образуване на камъни (уролити) в уринарния тракт – бъбреци, уретери, пикочен мехур или уретра.
Наличието на тези камъни може да причини болка, затруднено уриниране, отделяне на кръв в урината и дори запушване в областта на уринарния тракт, което е спешно състояние.
Етиологията на уролитиазата при котките е комплексна и включва множество фактори, които допринасят за образуването на уринарни камъни. Основните от тях са:
Диета: богатата на магнезий, калций и фосфор храна може да повиши риска от формиране на камъни, особено при хранене с храни, които променят pH на урината. Това е най-често срещаната причина за развитие на уролитиаза, ето защо винаги предписваме лечебно хранене при този тип патологии при котките.
Недостатъчен прием на вода: котките, които не приемат достатъчно вода, имат по-концентрирана урина, което благоприятства образуването на камъни.
Инфекции на пикочните пътища: различни възпалителни процеси могат да променят състава на урината и да улеснят образуването на кристали и камъни.
Генетична предразположеност: някои породи като Персийска и Бирманска имат по-висок риск от развитие на уролитиаза.
Хормонални и метаболитни нарушения: ендокринни заболявания като хипертиреоидизъм и диабет също могат да повлияят състава на урината и да повишат риска от развитие на уролитиаза.
Тези фактори могат да си взаимодействат и са предпоставка за развитие на уролитиаза, особено при по-възрастни котки или такива с предшестващи уринарни проблеми.
***
Във всички случаи на уролитиаза могат да се прилагат следните хомеопатични медикаменти:
Berberis vulgaris 9 CH
Cantharis vesicatoria 15 CH
Pareira brava 5 CH
По 5-10 гранули от трите се разтварят в купата с вода при всяка смяна. Целта им е да улеснят отделянето на съществуващите уролити и да намалят риска от запушване на уретрата, както и да успокоят възпалената стена на пикочния мехур. Могат да се прилагат в продължение на 1-2 месеца.
д-р Невена Микова
29.10.2024
град София